Chronicles

PRESIDENTS

 1921 – P.J. Whiteway, Sr.*     1952 – D.W. Munson*

1922 - W. Sullender *              1953 – A.W. Crompton*

1923 – George Matlack*         1954 – P.J. Whiteway, Jr.

1924 – J.G. Binswanger*        1955 – F.M. McNerney

1925 – W.P. Werner*              1956 – E.G.A. Fleming*

1926 – Douglas Smyth*          1957 – J.P. Snyder*

1927 – R.D. Bonney*              1958 – J. Sandeman*

1928 – J.E. Fauser*                 1959 - Robert Toothill*

1929 – F.A. Wertz*                  1960 – W. Bayer

1930 – S.R. Kiehel*                 1961 – L.P. Spenser*

1931 – J.T. Baldwin**              1962 -William Weist

1932 – J.F. McMenamin*        1963 – P. Wetherill*

1933 – E.C. Haines*                1964 – J.F. Vozzella*

1934 – C.A. Knauss*               1965 – Umberto Ancona*

1935 – G.P. Woodward*         1966 – R.G. Alexander

1936 – F.S. Helwig*                 1967 – D.J. Engler

1937 – W.R. Horack**             1968 – J.S. Baker*

1938 – D.H. Parker*                1969 – Donald J. Fritz

1939 – A.H. Stover*                1970 – J.R. Kiefer, Jr.

1940 – J.C. Moore*                 1971 – R.C. Sonntag*

1941 – G.R. Henry**               1972 – Stanley LeSota

1942 – H. Katinsky**               1973 – F.J. Willard*

1943 – H.B. Gough*                1974 – D.P. Richards

1944 – Ralph P. Frazier*         1975 – J.R. Garland*

1945 – William P. Colio*          1976 – M.L. McGroarty

1946 – E.M. Fisher**               1977 – Wayne A. Kraus*

1947 – J.E. Davis*                   1978 – W.N. Wood

1948 – N.T. Phelps**               1979 – Lother S. Sander*

1949 – H.A. McConaghie*      1980 – Carl W. Fuller*

1950 – G.H. Wescott*             1981 – B. Oppenheim

1951 – J.P. Harner                  1982 – W.A. Johnson

 

1983 – R. Myers

1984 – F. Bartusevic*

1985 – W. Greorgov

1986 – P. Reitano

1987 – Donald F. Denny

1988 – T.L. Peta

1989 – L.J. Kelly

1990 – O.E. Brown

1991 – C.H. Huhn

1992 – Peter C. Kuzma

1993 – William J. Fabiny

1994 – Robert D. Thomas

1995 – Barrett C. Fisher, III

1996 – Howard J. Salmon

1997 – Thomas G. Brown

1998 – Patricia Peterson

1999 – J. Brian O’Connor

2000 – Neil R. Shearer

2001 – A. Marshall Jones  

2002 – Brian T. Gilbert

2003 – Samuel Firestone

2004 Mario Navarro*

2005 Brian Boorman

2006 Bruce L. Matta

2007 Randolph Cleaver

2008 Stephen Schmidt

2009 – Catherine Campbell

2010 – Timothy Miller

2011 – Eric Nowicki

2012 – Richard Rosen

 

LIBERTY BELL AWARD

For Outstanding Contributions to the Advancement of the

Protective Coatings Industry and to the Philadelphia Society

1960 – Jack G. Binswanger*     1970 – Umberto Ancona*

1960 – Robert D. Bonney*         1971 – David J. Engler

1960 – George E. Matlack*        1971 – Ralph B. Frazier*

1960 – William P. Werner*         1972 – John S. Baker*

1960 – Frank A. Wertz*              1973 – J. R. Kiefer, Jr.

1960 – Philip J. Whiteway, Sr.*  1974 – Donald J. Fritz

1960 – Herman Zimmerman**   1975 – Walter O. Bayer

1961 – Verne C. Bidlack*           1976 – Robert Sonntag*

1961 – Edward C. Haines*         1977 – Stanley LeSota

1961 – John E. McMenamin*    1978 – J. Roger Garland*

1961 – John C. Moore*              1980 – Wayne A. Kraus*

1961 – Dean H. Parker*             1981 – Francis J. Willard*

1961 – Albert H. Stover*            1983 – Lothar S. Sander*

1961 – George P. Woodward*   1985 – Barry Oppenheim

1962 – Harold B. Gough*           1988 – Carl W. Fuller*

1962 – Guido R. Henry**           1988 – Frank J. Borrelle

1962 – Hyman Katinsky**          1989 – M.L. McGroarty

1962 – Robert W. Matlack*        1990 – Donald F. Denny

1962 – Hugh A. McConaghie*   1991 – William J. Fabiny

1962 – Neil Phelps**                   1992 – Lawrence J. Kelly

1962 – Gustave H. Wescott*      1994 – Peter Kuzma

1963 – John P. Harner               1997 – Thomas G. Brown

1963 – Philip J. Whiteway, Jr.    1998 – Samuel Firestone

1964 – Emory G.A. Fleming*     1999 – Neil R. Shearer

1964 – Robert Toothill*               2001 – Wayne A. Kraus*

1965 – Adolf C. Elm*                  2002 – Marshall Jones

1965 – Wm D. Wiest                  2007 – Bruce Matta

1966 – J.F. Vozzella*                  2008 Mario Navarro*

1967 – Sid Werthan*                  2009 Timothy Miller

1968 – P. Wetherill *                   2010 – Loyd Burcham   

1969 – R.G. Alexander                 

 

TECHNICAL AWARD

In recognition of outstanding contributions to the Coatings Industry through dedicated service on the Technical Committee

1973 – Emory G.A. Fleming*   1987 – Wm. J. Fabiny

John R. Landis**                      Lothar S. Sander*

Albert H. Stover*

 1997 – Neil R. Shearer

1974 – Richard G. Alexander

Umberto Ancona*         1999 – Thomas G. Brown

Harold B. Gough*

Francis J. Willard*         2001 – Carmen Rodriguez

 

1975 – J. Richard Kiefer, Jr.

Seymour Mark*

David J. Engler

 

1976 – J. Roger Garland*

Robert C. Sonntag*

 

1977 – Donald J. Fritz

 

1978 – Michael L. McGroarty

 

1979 – Wayne A. Kraus*

 

1980 – Robert Toothill*

Robert W. Matlack*

Stanley LeSota

 

 

TECHNICAL PAPERS

 1924 – Mineral Spirits – R.D. Booney

1924 – White Pigments – R.D. Booney

1926 – Miscibility of Solvents – J.E. Fauser

1927 – Evaluation of the Kauri-Butanol Solvency Test –

S.R. Kiehl

1927 – Standard Specifications for Mineral Spirits –

B.F. Twining

1928 – Further Work on Solvency of Mineral Spirits –

J.S. Long

1929 – Preliminary Reports on an Investigation of Soaps –

J.T. Baldwin

1930 – Investigation of Metallic Soaps, II – J.T. Baldwin

1931 – Soaps III – A Study of the Cooking Procedure of a

Twenty-Five Gallon Limed Resin Varnish –

E.C. Haines

1932 – Metallic Driers – F.A. Wertz*

1932 – Soaps IV – Study of the Effect of Metallic Resinates

in Varnish – H.E. Luaders

1933 – The Technician in the Paint and Varnish Industry

1934 – A New Slant on Synthetic Resins

1935 – Physical Properties of Mineral Spirits

1935 – Investigation of Color Permanency

1936 – A Primary Reference Mineral Spirits Method for the

Standardization of Kauri-Butanol Values

1936 – Stability of Red Pigments

1936 – Adaptability of the Kauri-Butanol Method for

Determining the Solvency of High Powdered

Solvents – J.C. Moore*

1938 – Stability of White Pigments in Colored Enamel                      Tints – Albert Stover*

1938 – Proximate Analysis of Hydrocarbon Thinners –

E.C. Haines*

 

1939 – Proposed Pictorial Standards for Designating

Degrees of Failure of Organic Films – Part I -

G.H. Westcott*

1939 – Proximate Analysis of Hydrocarbon Thinners -

II – E.C. Haines

1940 – Study of the Stability of Green Pigments -

N.T. Phelps*

1941 – Thinning of Varnishes with Mineral Spirits -

G.R. Henry*

1943 – A Suitable Coating for the Interior of Army

Drinking Water Tanks – E.C. Haines

1944 – Evaluation of Synthetic Rubbers in Organic

Protective Coatings – E.M. Fisher

1944 – Procedure for Evaluating Hydrocarbons as

Thinners for Coating Compositions – W.P. Colio

1944 – Three to One High Solids Lacquer Test -

R. Frazier

1945 – Use of Cellulose Derivatives in Water Paints

1945 – Proposed Standards for Determining the Degree

of Color Change of Paints and Enamels

1946 – Evaluation of Synthetic Rubbers in Organic

Protective Coatings II – E.M. Fisher

1946 – Methods of Test – Part I (Plants Control) -

A.H. Stover

1946 – Design of a Modern Varnish Plant – A.W.                               Crompton

1947 – Continuous Process of Oil Bodying and Varnish

Manufacturing (A Resume of Patents) -

J.A. Davis

1947 – Methods of Tests (Laboratory) – J.P. Harner

1948 – Study of the Stability of Yellow Pigments -

H.B. Gough*

1951 – Study of the Stability of Orange Pigments -

H.B. Gough

1955 – Operating Manual of Production Employees in the

Plant and Varnish Industry – H. Katinsky

1956 – Evaluation of Anti-Skinning Agents in Clear

Vehicles – P.J. Whiteway, Jr.

1957 – Color Stability of Red Iron Oxide Pigments –

H.A. McConaghie*

1957 – Duties of a Plant Manager – H. Katinsky

1957 – Selection of the Optimum Source of Artificial

Illumination for the Matching of Colors –

P. Wetherill

1959 – Driers Absorption – U. Ancona*

1959 – Predicting the Oil Absorption and CPVC of

Multi-Component Pigment Systems – R.G.

Alexander

1961 – Determination of CPVC by Calculation –

D.J. Engler

1961 – Five-Year Exposure Study of Emulsion Paints –

R. Toothill*

1964 – CPVC of a Pigment Mixture as a Function of

Vehicle Type – H.L. Ramsay*

1966 – Color Difference Acceptability Versus Conditions

of Viewing – J.S. Baker*

1967 – Ultraviolet Light Absorbers Clear Coatings for

Wood – J.R. Kiefer, Jr.

1968 – The Drying Efficacy of Various Acid Metal Salts

Under Varying Temperature and Humidity

Conditions – W.J. Algeo*

1968 – Exposure Study of Emulsion Paints as Finishes for

Non-Ferrous Metals – D.J. Fritz

1968 – The Computer and Formulation Design – R.G.

Alexander and J.J. Donovan

1969 – Driers:  What Do We Really Know About Them? –

J.R. Garland*

 

1970 – Influence of Paint Storage Temperature on

Dying Characteristics – D.J. Engler

1971 – Surfactant Demand – G.A. Kolznak*

1973 – Driers IV:  Influence of the Organic Radical on                     the Efficacy of Cobalt Driers – J.R. Kiefer, Jr.

1974 – Evaluation of a Method to Determine

Microbiology Activity – M.L. McGroarty

1975 – Single Pigment Paints – J.R. Garland*

1976 – Dispersion Parameters and Their Effect on

Weathering – L.S. Sander*

1979 – Microbiology Audit of a Paint Plant –

M.L. McGroarty

1987 – Hydrophobic – Lipophilic Balance System and the

Emulsification of Coating Components –

R.C. Sonntag*

1991 – Suitability of ASTM Test Method for High Solids

VOC Determination – P.M. Peterson

2000 – Formulating Water-Based Systems with                                Propylene Oxide Based Glycol Ethers –

C.L. Rodriguez, B. Corujo and P.M. Peterson

* Award winning papers

 

TECHNICAL COMMITTEE SEMINARS

1960- Interface Chemistry………………………W.C.Prentiss

1961- Condensation Polymers……………..E.G.A. Fleming

1962- Color…………………………………………..P. Heiberger

1963- Inorganic Polymers………………………….  D.J. Fritz

1964- Water:  It’s Effect on Paint Films

and Substrates………………………………..  S. LeSota

1965- Adhesion…………………………………….*R.C. Sonntag

1966- Spraying Technology…………………….* U. Ancona

1967- Air Pollution………………………………  S.J. Walrond

1968- Modern Paint Plant

Instrumentation…………………………..  P.J. Johnson

1969 - Dispersion:  Theory and Practice….  D.P. Richards

1970 - Weathering……………………………… M.L. McGroarty

1971 - Coatings for Plastics……………………….  *W.A. Kraus

1972 - Economics of the Paint Industry……….  *L.S. Sander

1973 - Pollution Control in the Paint Industry……..  S.Mark

1974 - Updating Water Thinnable Coatings..* B.Chatzinoff

1975 - High Solids Liquid Coatings……………..* C.W. Fuller

1976 - Thermoplastic and Thermosetting Anti- Corrosive

Water Reducible Coatings………….. D. Romanofsky

1977 - Agrochemicals………………………….    J.R. Kiefer, Jr.

1978 - Formulation of Paints – Updated…… R.Vanderweide

1979 - Maintaining Quality Under Pressure……… S. LeSota

1980 - Quality Assurance-Demand of the 80′s.*W.A. Kraus

1981 - Interfaces Revisited……………………….. J. Lombardo

1982 - Modern Dispersion Technology………….  P. Reitano

1983 - Substrate Technology……………………* R.C. Sonntag

1984 - Contributions of Components to Anti-Corrosive

Coatings……………………………………  B. Oppenheim

1985 - Additives for New Technology Coatings….*W.Kraus

1986 - Environmental Regulation and

“Right to Know”…………………………. C.B. Johnson

1987 - Resins:  A Technology Update………….  W.J. Fabiny

1988 - Computer and the Paint Plant:  From

Formulation thru Production…………….. D.F. Denny

1989 - Understanding and Dealing with the

Tio2 Shortage……………………………………  T.L Peta

1990 - Advances in Technology to Meet New

VOC Regulations………………………………  L.J. Kelly

1992 - Latex and Rheology:  Interactions Between

Latex and Associative Thickeners……… J.A. Aviles

1993 - Surface Defects in Waterborne Coatings:

Causes and Cures………………………….. P.C. Kuzma

1994 – Filler Pigments – More Than Dead

Space………………..W.J. Fabiny and Neil R.Shearer

1995 – Industrial Maintenance Coatings and

Pretreatments…..…………..…..………..  R.D. Thomas

1996 – Formulating – The Next Step….…….. B.C. Fisher, III

2001 – Rad Cure From Resins to

Application…………………………….Carmen Rodriguez

2002 - Coatings Failure Analysis and

Problem Solving…..………..………….Neil R. Shearer

2003 - Corrosion ……………..………………Robert Souerwine

2004 - Color:  A Pigment of the

Imagination.…………….……………. Robert Souerwine

2006 – Nanotechnology for Coatings…..Robert Souerwine

2006 – An Overview of Latex Architectural Paint:  Some

Problems – Some Solutions……..*Wayne A. Kraus

2007 – UV Coatings:  Emerging Applications and New

Technologies for Performance Enhancement……

Dr. Loyd Burcham

2007 – Industrial Coatings Research Boundaries……….

Dr. Timothy Miller

2008 – Green Chemistry and its Effect on Waterborne

Industrial and Architectural Coatings……………..

*Wayne A. Kraus

2008 – Additives- Designed for Use in Green Coatings….

*Mario Navarro

2009 – Green Solutions with UV/EB Coatings……………

Dr. Loyd Burcham

2010 – Current Trends in Extenders and Functional

Fillers for Coatings and Related Materials……….

Dr. Loyd Burcham

2011 – New Developments in Industrial Coatings……….

Dr. Loyd Burcham

 

TECHNICAL COMMITTEE CHAIRS

 1941-1951 ………………………………….. *Robert W. Matlack

1951-1955 ……………………………………….*Albert H. Stover

1955-1958 ………………………………………*Harold B. Gough

1958-1961 ……………………………….. Richard G. Alexander

1961-1964 ………………………………………….*Robert Toothill

1964-1967 …………………………………….*Emory G. Fleming

1967-1970 ………………………………………*J. Roger Garland

1970-1973 ………………………………………*Umberto Ancona

1973-1976 …………………………………………….. Donald Fritz

1976-1979 ………………………………………… Stanley LeSota

1979-1982 ………………………………….. *Robert C. Sonntag

1982-1985 ………………………………………*Lothar S. Sander

1985-1989 ……………………………………….William J. Fabiny

1989-1992 …………………………………………….Julio J. Aviles

1992-1995 ………………………………………… Neil R. Shearer

1995-1996 …………………………………….. Bernadette Corujo

1997-1998 ………………………………………Thomas G. Brown

1998-1999 ……………………………………Patricia M. Peterson

1999-2001 …………………………….Carmen Rodriguez, Ph.D.

2001-2002 …………………………………………..Neil R. Shearer

2002-2006……………………………………………Rob Souerwine

2006-2008……………………..…………..*Wayne A. Kraus

2008-        …………………….………………Loyd Burcham

EDUCATION COMMITTEE CHAIRMEN

1948 – …………………………………………….*James E. Heckel

1949-1952 …………………………….…..*George P. Woodward

1952-1963 ………………………………..……….*Horace Bentley

1963-1965 …………………………………………..*John S. Baker

1965-1969 ……………………………….…………..*Paul J. Gates

1969-1972 ……………………………………………*John S. Baker

1972-1975 ………………………..….……Richard G. Alexander

1975-1979 ………………………………….*Benjamin Chatzinoff

 

1979-1981 …………………………………………Peter J. Sotorrio

1981-1985 ……………………………………….William J. Fabiny

1985-1998………………………………..…………Richard Granata

1998-2001………………………………..………..*Wayne A. Kraus

2001-       ……………………………………………..Neil R. Shearer

 

SOCIETY REPRESENTATIVES TO THE FEDERATION

1947-1948 ……………………………….……….*William P. Colio

1949-1952 ……………………………….…………**Neil T. Phelps

1953-1954 ……………………………..…………….John P. Harner

1955-1958 …………………………….….*Philip J. Whiteway, Jr.

1959-1964 …………………………….………….*Harold B. Gough

1965-1967 ……………………………….………..William D. Wiest

1968-1970 ………………………………………….*Robert Toothill

1971-1979 ……………………………..…….J. Richard Kiefer, Jr.

1980-1982 ……………………………….……………John A. Stigile

1983-1988 ……………………………….…………..*Carl W. Fuller

1989-1995 ………………………………..……….*Wayne A. Kraus

1995-1997 ………………………………..………Donald F. Denny

1997-2002 ……………………………………….Robert D. Thomas

2002-2004……………………………………….…….Rahul G. Amin

2004-2006……………………………………..Marshall Jones

 

PRESIDENTS OF THE FEDERATION

 

1922 …………………….*George B. Heckel (Temp. Chairman)

1925-1926 ………………………………………*William P. Werner

1936-1937 ………………………………………..*Verne C. Bidlack

1941-1942 …………………………………..*John F. McMenamin

1946-1947 …………………………………………..*John C. Moore

1948-1949 ……………………………………..*Robert W. Matlack

1952-1953 ……………………………………*Gustave H. Wescott

1960-1961 …………………..Eugene H. Ott* (from Cleveland)

1966-1967 ………………………………………..*Harold B. Gough

2004-2005…………..………………….Frederick H. Walker

 

      CURRENT SOCIETY HONORARY MEMBERS

Richard G. Alexander   J. Richard Kiefer, Jr.

Walter O. Bayer             Wayne A. Kraus*

Frank J. Borelle             Stanley LeSota

Donald J. Fritz

GEORGE BAUGH HECKEL AWARD

Highest Honor of the Federation

First Presented in 1951

1953 ………………………………………………………*J.S. Long

1957 ………………………………………………..*R.W. Matlack

1958 ……………………………………………………*S. Werthan

1968 ………………………………………………………*A.C. Elm

1975 ……………………………………………………….*G. Allyn

1979 ………………………………………………………..S. LeSota

 

FEDERATION SOCIETY SECRETARY AWARD

FORMER ERNEST T. TRIGG AWARD

“Best Secretary in the Federation”

1967-1968      ……………………………………..J.R. Kiefer, Jr. 1968-1969 ……………………………….……………*R.C.Sonntag

1969-1970 …………………………………..……………….S.LeSota

1989-1990 …………………………………..…………..P.C. Kuzma

1990-1991 …………………………………….…………W.J. Fabiny 1991-1992  ………………………………………… Brian O’Connor

 

SOCIETY ROLL OF HONOR

Past Society Honorary Members

John F. Broeker                      Herman A. Pfeiffer

C.W. Clark                              Lyman Quincy

Walter Edgar                           James Sandeman

Ralph B. Frazier                      Wyatt Schoonmaker

Harold B. Gough                     Albert H. Stover

George B. Heckel                   Harold M. Van Horn

D.H. Parker                             George P. Woodward

William T. Pearce                   Herman Zimmerman

        

 

FEDERATION ROLL OF HONOR

                          Past Federation Honorary Members

Verne C. Bidlack*                               John R. MacGregor*

G. Watt Cooke*                                  Robert W. Matlack*

Adolf C. Elm*                          .           John F. McMenamin*

James E. Heckel*                               John C. Moore*

Calvin A. Knauss*                               William P. Werner*

J. Scott Long*                                     Gustave H. Wescott*

CURRENT FIFTY-YEAR MEMBERS

A. Charles DuBree

Samuel E. Firestone

J. Richard Kiefer, Jr.

Stanley LeSota

William Miller

 

CURRENT TWENTY-FIVE YEAR MEMBERS

            Jim Aloye                                Jim Bove

Samir Awadalla                       Kenneth Breindel

Edward J. Bartoszek

 

CURRENT TWENTY-FIVE YEAR MEMBERS

(Continued)

 Thomas Brown                       Stuart Lipskin

R. Emmet Carroll                    William McNamee

Andrew Campities                  Joseph McNiff

Wayne Cook                           Andrew Mercurio

Vincent D’Andrea                    William T. Miller

Hugh Davidson                       Ellis Moore

A.    Charles Dubree                 Charles Mungan

William Fabiny                                    Brian O’Connor

Barrett Fisher                          James V. Parell

Donald J. Fritz                         Thomas Peta

Martin Freedman                    Richard Piniecki

Francis P. Gaffney                 Charles Pohan

William Georgov                     David Richardson

William Golton                         Peter Sheridan

Helmar Gueldner                    Robert Smith

Charles Hedegus                    Leo Thielmann

Donald B. Jones                     Gene Sullivan

Marshall Jones                        Richard Vaughan

Charles Kuzma

Peter Kuzma

Listed are the names which appear in Federation Year Books of 50 and 25 years ago.  If you are not listed and have been a member of the Federation of 25 or more years, please call the Editor or any member of the Handbook Committee.

 

SPECIAL SEMINARS AND WORKSHOPS

Events scheduled separately from monthly or committee meetings.

1965 Pumps and Paint ………………………………..P. Wetherill

1965 Sand Grinding ……………………………………P. Wetherill

1965 High Speed Dispersion ………………………..P. Wetherill

1969 Non-Parametric and Rank Order

Statistics ………………………………………R.G. Alexander

 

SPECIAL SEMINARS AND WORKSHOPS

(Continued)

 

1969 Waste Solvent and Solids Disposal…….E.G. Fleming*

1969 Tank Cleaning ………………………………..J.R. Kiefer, Jr.

1979 “Sludge79″ – Disposal of Liquid and Solid

Waste ……………………….D.F. Denny and W.A. Kraus*

1991 Formulating for the Future (In Conjunction with

Federation “Spring Week”) ….….………..O.E. Brown

1996 Eastern Training Conference and

Show…………W. Kraus*, S. Firestone and N. Shearer

1998 Eastern Training Conference and

Show II ……..W. Kraus*, S. Firestone and N. Shearer

2000 Eastern Training Conference and

Show III……..W. Kraus*, S. Firestone and N. Shearer

2005 Eastern Training Conference and

Show IV …….W. Kraus*, S. Firestone and N. Shearer

BEN FRANKLIN AWARD

To honor retired members who have served as President, and have continued actively in the affairs of the Society throughout their careers.

 

                        1992 – Robert C. Sonntag

1993 – Umberto Ancona*

1994 – J. Richard Kiefer, Jr.

1995 – David J. Engler

1996 – Donald J. Fritz

1998 – Stanley LeSota

1999 – Lothar S. Sander

2000 – Richard G. Alexander

Carl W. Fuller*

2006 - Samuel Firestone

Wayne A. Kraus*

 

THE OZZIE AWARD

To honor companies that have provided plant tours to the Society

1987 -  C.J. Osborn Company

1988 -  Netzsch, Inc.

1989 -  Glidden Company

1991 -  Henkel Corporation

1992 -  Witco Chemical Corporation

1993 -  Rohm & Haas Company

1994 -  Stonhard

1995 -  American Standard Company

1996 -  ChemCentral – Philadelphia

2002 -  Daimler-Chrysler Newark, DE

2004 -  Silberline Manufacturing Co., Inc.

2005 -  Whitford Corporation

2006 Electro Technology Applications

            Center – Northampton Community

College

 

 

ANNUAL HONORARY WAYNE KRAUS

TECHNICAL LECTURE

 

2006 – “The Influence of Formulation Components on

Coatings Rheology and

Performance”…………………           J. Edward Glass
2007 - “Automotive Plastic Decoration:  Attaining a

Durable Part”……………………Dr. Rose Ryntz
2008 - “The Use of Embeded Sensors in Coating Film

For the In Sit Characterization of Corrosion

Protective Coatings”…..Dr. Gordon Bierwagen
2009 - “Green Chemistry and Coating Opportunities

at the Molecular Level”……….Dr. John Warner
2010 - “Infared Reflective Pigments or Energy Efficient

and Solar Heat Reflective Applications”……..

Ken Loye-Ferro

 

ANNUAL HONORARY WAYNE KRAUS
TECHNICAL LECTURE

                                                (Continued)

2010 - “Light, Color, Paint!  Why You See The Colors

You See and What You Can Do About It”…..

Carl Minche
2011 - “Easy Release Coating”……Manoj Chaudhury
2012 - “Hindered Aliphatic Amine/Polyisocyanate

Technology – A Property Review…………..

Dudley J. Primeaux II

SAMMY AWARD
To acknowledge and honor the SAMMY AWARD recipient for dedication and exceptional performance in the area of coatings production.

2007 - Frank Eccles – M.A. Bruder and Sons

2008 - Wayne Miller – Penn Color Corporation

2008 - Steve Wendig – Penn Color Corporation

2009 - Ollie Underwood – Stonhard

2010 - Jerry Maratta – Heucotech